forrás: veol.hu

Mozgáskorlátozottakra vonatkozó KRESZ szabályok

Mozgáskorlátozottak szabályai

https://kreszklub.hu/jogi-esetek/mozgaskorlatozottak-szabalyai/

Először is, kit illet meg a KRESZ-ben található megkülönböztetés?

KRESZ 51./A.§: 

"A jogosultság azt a mozgásában korlátozott személyt, valamint a mozgásában korlátozott személyeket szállító jármű vezetőjét illeti meg, aki a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló kormányrendelet szerint a parkolási igazolványt a járműben elhelyezte."

Tehát nem csak mozgáskorlátozottak számára átalakított járművekről van szó, hanem akkor is érvényesek ezek a kitételek, ha a saját járművünkkel mozgássérültet szállítunk, akinek az igazolványa a járműben jól látható helyen elhelyezésére került.
És bár a KRESZ csak az elhelyezést írja elő, a hivatkozott rendelet ennél pontosabban fogalmaz:

"Használatkor az igazolványt a mozgásában korlátozott személyt szállító jármű szélvédője mögött úgy kell elhelyezni, hogy előlapja a hatályosság és a jogosultság ellenőrzése céljából látható legyen. Az igazolványt az ellenőrzésre jogosult személy felszólítására ellenőrzés céljából át kell adni." 

Gyalogos övezet (zóna)   Gyalogos övezet (zóna)  Gyalogos és kerékpáros övezet (zóna)  

A mozgáskorlátozott személyt szállító jármű - amennyiben ennek feltételei adottak - a fenti övezetekben közlekedhet és várakozhat. (A feltételek akkor adottak, ha a járművel biztonságosan a területre be lehet hajtani.)

Viszont nem hajthat be sem "Gyalogútra", sem "Kerékpárútra", sem pedig "Gyalog és kerékpárútra"! 

13)88 Az (1) bekezdés n)-p), t) és u) pontjában említett jelzőtáblánál

Az alábbi táblákkal jelzett behajtási tilalmaknál a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) a tilalom ellenére behajthat, ha úti célja a jelzőtáblával megjelölt úton van vagy csak ezen az úton közelíthető meg. A járművel ilyen esetben legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni.

Viszont a méretkorlátozással kapcsolatos behajtási tilalmak, a környezetvédelmi zóna jelzés érvényes rájuk is. 

Bár a mozgáskorlátozottak részére önálló várakozóhelyet jelölnek ki akár jelzőtáblával, akár útburkolati jellel, sokan nem tudják, hogy ez csak egy lehetőség, más helyen is várakozhatnak.

A Lakó-pihenő övezetbe - a „Lakó-pihenő övezet” jelzőtáblától a „Lakó-pihenő övezet vége” jelzőtábláig terjedő területre - behajthat a mozgáskorlátozott személy által vezetett vagy az őt szállító jármű és annak vezetője.

A járdán a mozgásában korlátozott személy (vagy az őt szállító jármű vezetője) járművével akkor is megállhat, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg. De a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalhatja el, a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad, és a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg!

A mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla tiltja.

De! A "Megállni tilos" tábla, az összes megállási tilalom, valamint a táblán kívül a várakozási tilalmak és a kijelőlt rakodóhely szabálya rájuk is érvényesek! A tilalmakról részletesen itt olvashatsz! 

Korlátozott várakozási övezetben és várakozási övezetben a mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító jármű vezetője a járművével a várakozást ellenőrző órával (parkométerrel) vagy jegykiadó automatával ellátott várakozóhelyen, ellenőrző óra vagy jegykiadó automata működtetése nélkül is várakozhat.

 

Nyomtatás